LAS PALMAS s dětmi

Poprvé jsme do Las Palmas vyrazili s dětmi na dva týdny, další rok na měsíc a příště jedeme na 5 týdnů. Od té doby, co máme děti a kočárek, jsme si lámali hlavu nad destinací, která je pro nás na zimu ideální. Zatím jsme si netroufli na exotiku. Vidíme v tom několik překážek.

 

IMG_1167

 

  • režim dětí u moře. Pořád řešíme, že se nějak chodí spát, že v poledne nechodíme na slunce, že jsou děti večer protivný i s tabletem a křupkama atd. Pobyt u moře, kde hlavní aktivita je pláž nás moc neláká. Děti bychom neměli od 11-15 jak zabavit a spát by museli na pokoji. S kočárkem by se nám v tom vedru stejně chodit dvě hodiny nechtělo. Pokud by teda ten kočárek vůbec měl kudy jezdit. 
  • kočárek. Bohužel jsme nevyhodnotili žádné zaše oblíbené místo v Asii nebo ve střední Americe, kde by to s ním mělo být v pohodě 😀. Chodníky pro chodce jsou prostě luxus, kterej máme asi jen v Evropě a v částech některých světových metropolí. Jen dodám, že jezdíme s kočárkem pro 2-3 děti 🙂. S golfkama a jedním dítětem bychom to možná viděli jinak, jenže my jsme už s půlroční Evelínkou věděli, že jsem těhotná a budeme potřebovat dvojkočárek.
  • náš styl cestování:I když jsme děti němeli, vyloženě plážových dní jsme mívali během cest minumum. Když jsme v plážových destinacích, tak třeba na motorce obrážíme pláží víc, jedeme někal na kolech, na výlet lodí, obrážíme doporučený stánky / bistra, prokládáme to poznáváním a prozkoumáváním. S tak malýma dětma, jako jsou ty naše (3, 2, 0)  je většina bodů tohohle programu docela pasé.
  • hmyz. Honzu a Evelínku pokouše doslova všechno, co letí kolem a Evelínce se od miminka dělají škaredý nateklý kousance. Až jednou vyrazíme do exotiky, tohle bude moje noční můra.
  • jídlo. Máme zatím všechny děti pod 4 roky a zavděčíme se jim jídlem, který úplně kompatibilní s Asií nebo Mexikem není. V Mexiku by to bylo jednodušší, protože tam bychom si v klidu mohli vařit a mají fajn supermarklety. Na Ko Tao by to ale se sortimentem ze 7/11 šlo o dost hůř. Asi by to řešilo ovoce a těstoviny s červenou omáčkou, což mají asi všude, ale je to jeden z aspektů, který řešíme. 
  • vedra. Protivný a zpruzený umíme být s Honzou ve vedru sami. A natož ještě se třema malýma zapocenýma dětma. 
  • hřiště. Jako úplně jsme se na to dřív nesoustředili, ale nepamatuju se, že bych někde třeba na thajským ostrově potkala hřiště 🙂. Tři z pěti členů naší rodiny hřiště potřebují.
  • přesuny. Nevím, kdy se odhodláme jet někam, kde si půjčíme auto s velkým kufrem a se třema sedačkama (čti za milion na den). Ale nějakou dobu to nebude. Skutr ani nezmiňuju, to se mi chce vždycky brečet, když si uvědomím, kdy tak asi znovu pojedeme sami na motorce na nějaký beach-hopping třeba na Ko Tao, který miluju. Jsme tedy odkázaní na taxíky (ze zákona nemusí být děti v taxi v sedačce ani u nás) a na MHD. MHD je mimochodem s kočárkem fantazie, protože do taxíku musíte dvojkočár a všechny věci z něho rozebrat. A tak hledáme destinaci, kde MHD nějak funguje. 

Největší výhody Las Palmas:

  • mírné klima. Teploty mezi 20 a 25 stupni (leden, únor) bych pro děti i pro nás nazvala jako IDEÁLNÍ. Kanáry jsou snad jediná evropská destiance, kde je v zimě teplo. Jeden rok jsme byli v lednu pár týdnů v Andalusii (nejteplejší region pevninského Španělska) a na začátku března v Portugalsku a tam teplo nebylo. 
  • promenáda. Byli jsme v Las Palmas poprvé v roce 2017. Když jsme pak vymýšleli kam pojedeme s dětma, nětak ta promenáda byla jeden z hlavních důvodů, proč jsme vybrali Las Palmas. Tři kilometry dlouhá pěší promenáda kolem moře, kolem které nevede silnice a podél které je na cestě 5 hřist. Dokonalost.  
  • velké město. Tady můžeme docela realizovat náš styl cestování. Program pro děti můžeme prokládat věcma, co jsou milé nám. Tu jdeme ochutnat dobré kafe, chodíme na trh kupovat ryby, většinou jsme tam v době karnevalu, takže se jdeme podívat na část programu, odpoledne po spinkání chodíme na pláž, chodíme do knihovny, která má krásnou terasu, chodíme do obchoďáku na tousty, který vozí robot, je tam nádherné a věhlasné akvárium. Všechno v docházkové vzdálenosti. I tak ale nachodíme každý den kolem 15 kilometrů. Kromě turistické části má Las Palmas spoustu dalších čtvrtí a staré město, takže tam je celkově co dělat. Plus tam teda funguje prostě veškerá infrastruktura - MHD, nemocnice, banky, letiště atd.
  • ceny. Plus mínus jsou ceny jako u nás. Něco je i levnější. Nabídka v obchodech skvělá. Lokálního ovoce a zeleniny jsme teda čekali víc, třeba je to v létě lepší. My máme zkušenost jen z ledna / února.

 Nevýhody

  • chladné moře. Na koupání je voda docela studená, takže děti se koupou chvilku a jen v teplejšch dnech. A je teda bohužel docela opruz je od té vody držet dál. Byly by tam samozřejmě nejraději furt. Voda má ale kolem 20 stupňů, takže je potřeba je vyhánět.
  • nálady místních. Vzhledem k tomu, že je Las Palmas jedním z nejvyhlášenšjších míst na surfování v Evropě a v zimě se tam logicky spousta Evropanů stahuje za teplým počasím, je někdy cítit z místních averze k turistům. Overtourism je ale ve Španělšku obecně problém a do budoucna to vlády a garnitury budou muset řešit a regulovat. 

Naše tipy a triky

  • taška na kočárek Bugaboo. Vejde se do ní jakýkoliv kočárek a prostor mezi vyplníte spoustou věcí. Malé děti mají nárok na 2ks odbaveného zavazadla myšleno 1x kočárek a 1x autosedačka. My používáme Bugaboo Donkey. Ten máme rozložený na dvě části. První je v téhle tašce (podvozek, jedno sezení a v meziprostoru nastrakné vše možné). Druhá část je pak improvizovaně zabalené druhé sportovní sezení z kočárku a zase vyplněné kde čím. Používáme extra silné 200l plastové pytle a pak to fixujeme izolepou. Tyhle věci se vždycky odbavují a jdou do bulky baggage. Na Kanáry jsme s Ryanair v tomhle kombu dovezli dvojkočárek, dva Funnywheels a helmy, nějaké jídlo pro holky a dost balíků plínek (moc tam nefrčí eko-plenky a tak nějaké Kolorky vždycky vezem). Kočárek vždycky vozíme složenej, takže za check-inem už jsme bez, což je náročný. Ke dvěma dětem jsme pak ještě každý měli batoh, holky každá batůžek a jednu přebalovací tašku (tu jsme měli vždycky asi tak nějak navíc, ale nikdo nás nikdy nebuzeroval. I jen se dvěma dětma na nás byl smutný pohled 😀) , jedno zapalcený cabin luggage. Bezpečnostní kontrola a cesta ke gatu je pain, ale hold to musíme nějak dát a příště bude k tomuhle všemu ještě půlroční miminko v nosítku plus jeho věci. Dítě do 2 let letící na klíně má nárok na 5kg tašku. Když má sedadlo, mělo by mít nárok na ten menší batůžek, co je na palubě zdarma.
  • letenka EXTRA COMFORT SEAT. My jsme zatím letěli vždy jen s Ryanair a takhle to funguje u nich. Pokud letíte s INFANTem (0-2 roky) a chcete mít pohodlnější cestu, můžete koupit seadlo i pro něj. Pokud dáte tarif INFANT, prodá vám to totiž pro miminko automaticky letenku za 25EUR (fixní cena pro miminko na všechny Ryanair lety) a je to tarif bez sedadla a dítě máte na klíně. Pokud pro něj chcete sedadlo, je nákup trošku složitější. Musíte letenku hledat jako pro dospělého a jeho údaje vyplnit jako jméne EXTRA a přijímení COMFORT SEAT. Až po nákupu letenek se pak musíte spojit s Ryanair help deskem (nejlepší je chat) a doplni jim informace, že tato letenka je koupená pro miminko a dát jim jeho údaje. Oni pak manuálně rezervaci upraví. My jsme takto kupovali letenku i pro Nelinku, která tehdy ještě ani nebyla na světě. Pokud chcete koupit letenky v nějaké super akci, pak se to navíc i vyplatí, protože bude jedna cesta třeba za méně, než 25EUR. Pokud je to ale třeba letenka na Kanáry, kdy je jedna cesta třeba kolem 100EUR, může se na úkor pohodlí vyplatit spíš tarif pro miminko za 25 EUR.
  • whastapp skupina Las Palmas - rodiny Čechů a Slováků. Sice jsme se tam nikdy nedružili, ale ve skupině je spousta tipů na místa, události, hlídání. Spravují to mamky, co tam žijí několik měsíců v roce a domluvají se i různá play dates a tak. Pro odkaz mi klidně napište. 
  • týdenní / měsíční slevy na Airbnb. Některé byty se nabízí se slevou na delší pobyty. Na booking jsem takové slevy nikdy neviděla, ale na Airbnb často najdete od 7 nebo od 28 dní docela zajímavé slevy. Někdy i víc, než 20%.   
  • Comida casera místa. Minimálně v Las Palmas je zaběhlá tradice míst s jídlem to go. Běžně za 6-8 EUR na osobu. S dětma ideální, když se nechce vařit.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz